Informațională
de Stat

Naționala Moldovei a jucat la egalitate contra selecționatei din Polonia

09:34 | 16.10.2023 Categorie: Sport

Chişinău, 16 oct. /MOLDPRES/. Naționala Moldovei a jucat duminică seara la egalitate, 1-1, la Varșovia, contra selecționatei din Polonia, în cadrul preliminariilor Campionatului European 2024, transmite MOLDPRES.

Ion Nicolaescu a marcat golul său cu numărul 14 la Națională, deschizând scorul în minutul 26. Moldova a condus Polonia la pauză cu 1-0, dar gazdele au egalat în debutul reprizei secunde. După acest rezultat, Moldova păstrează șanse de calificare la EURO 2024.

După șase meciuri jucate, Moldova este pe locul 4, cu 9 puncte. În grupa ”E” de calificare la EURO 2024 lideră este Albania cu 13 puncte. Cehia este pe locul 2, cu 11 puncte, cu unul mai mult decât Polonia, clasată a 3-a. Polonezii au însă cu un meci mai mult jucat decât Moldova și Cehia.

Tot duminică, în grupa E, Cehia a învins Feroe cu 1-0.

Pe 17 noiembrie, Naționala noastră va disputa ultimul meci din preliminariile Campionatului European pe teren propriu. Moldova va juca contra selecționatei Albaniei. Începutul partidei, ora 19:00.

Moldova va încheia campania de calificare la EURO 2024, pe 20 noiembrie, în deplasare, contra Cehiei.

Potrivit Federației Moldovenești de Fotbal /FMF/, meciul cu Polonia a fost al 279-lea pentru Naționala Moldovei. Reprezentativa noastră a înregistrat 54 de victorii, 65 egalități și 160 de înfrângeri. Golaveraj: 221-469.